
Bogense set fra oven
Nyd din påske i Bogense med en perfekt kombination af spændende aktiviteter og gode tilbud!
Oplev og se Bogense fra et helt nyt perspektiv, gør en god handel i byens butikker og nyd en lækker frokost på ét af de mange spisesteder.
Handel, mad og drikke og god stemning. Bogense set fra oven er en fantastisk mulighed for at opleve byen fra nye og spændende perspektiver, og samtidig byder påsken på masser af muligheder for at gøre en god handel i Bogenses mange hyggelige butikker.
Caféer og restauranter har åbent med gode frokosttilbud.
Program:
Kom 16 meter op i Bogense Vandtårn
Hele påsken fra kl. 10-16
Det 16 meter høje tårn giver mulighed for at beundre byens panorama fra en anderledes vinkel. Fra toppen er der en flot udsigt over landskabet og byens omgivelser. Men det er ikke kun udsigten, der gør tårnet specielt. Inde i tårnet finder man også en flot kunstudstilling med værker af 2 nordfynske kunstnere, Lis Bo Nielsen og Ida Stuhr Olsen. Udstillingen åbner torsdag d. 17. april kl. 13.00 v. næstformand Dorte Schmidt, Erhverv, kultur og fritidsudvalget i Nordfyns Kommune.
Teglgårdsvej 2, 5400 Bogense.
Bogense Rådhus
Mandag d. 21.4 fra kl. 11-14
Borgmester Mette Landtved-Holm byder på en kop kaffe og et kig ind på rådhuset. Kom og nyd den flotte udsigt fra rådhusets 1. sal.
Østergade 23, 5400 Bogense.
Tag et spring mod himlen!
Fredag d. 18.4 fra kl. 11 – 14
Oplev Bogense set fra oven med en adrenalinfyldt superjumper-event! Superjumper kombinerer elastikspring og trampoliner og du kommer 7 meter op i luften. En Superjumper kombinerer det bedste fra elastikspring med det bedste fra trampolinernes verden, og resultatet er en sikker aktivitet, hvor man kan opleve det bedste fra de to verdener – og se Bogense fra oven.
Pladsen ved siden af Kirkens Korshær (mellem Adelgade 101 og 97, 5400 Bogense).
Kan du besejre tårnet?
Lørdag d. 19.4. fra kl. 11-15
Tag udfordringen op og klatr 8 meter op ad tårnet! Hvem kommer først til tops? Find de bedste greb, hold balancen, og mærk adrenalinen pumpe, mens du arbejder dig opad. En sjov og spændende oplevelse for alle, uanset niveau.
Pladsen ved siden af Kirkens Korshær (Mellem Adelgade 101 og 97), 5400 Bogense.
Se den flotte udsigt fra toppen af Bogense Skole
Søndag d. 20.4 fra kl. 11-14
Tag turen op på Bogense Skole og oplev byen fra en helt ny vinkel! Fra toppen får du en fantastisk udsigt over de charmerende gader, smukke bygninger og det omkringliggende landskab. En unik mulighed for at se Bogense fra oven.
Gyldensteensvej 2, 5450 Bogense.
Samarbejdspartnere:
MENY, Rema 1000, VisitNordfyn, ”Nordfyn Fri. Luft. Liv ”